Budka: Umístění bereme s velkou pokorou. Šesté místo v polovině divizní soutěže a zisk 26 bodů při skóre 68:62 (8 – 1 – 0 – 6). To je dosavadní bilance mladších dorostenců FF VOŠ a SOŠ Roudnice ktg. U17. Pořadí za bezchybnými Teplicemi B (45 b.), Jabloncem B, Libercem B, Duklou B a Sokolovem je pro svěřence Václava Budky hodně lichotivé. „Nečekali jsme, že to bude takhle příznivé. Jsme ovšem střízliví a uvědomujeme si, že jsme měli v některých zápasech i štěstí, které nás přivedlo k bodům. I z toho důvodu jsme tam, kde jsme.“
Takže jste spokojeni?
Ano, i když těch povedených utkání bylo bohužel méně než těch nepovedených. Ale pomohlo nám, že se mezi sebou ostatní také obírali o body.
Několikrát jste výrazným rozdílem prohráli. Proč?
V duelech proti předním týmům jsme byli zkrátka o dost horší. S Teplicemi, Libercem, Jabloncem, Sokolovem jsme propadli a nechali si nasázet hodně gólů. To mě mrzí hodně. Že je někdo lepší, to je samozřejmě možné, ale ani tak nám nemůže nastřílet v nějaké pasáži, třeba za patnáct minut, čtyři góly. Rychle jsme pak ztráceli koncentraci. Je jedno, že je to v mládežnické kategorii. Tak to prostě být nesmí.
Ale otočme to. Nějaké zápasy vám přece vyšly, které to byly?
Bylo jich víc, ovšem zmíním dva. Doma jsme porazili po penaltovém rozstřelu pražskou Duklu. A dokázali jsme to i s hráči, kteří nenastupovali pravidelně. A asi vůbec nejpovedenější zápas jsme odehráli v posledním kole proti Ústí, kdy jsme to zvládli výsledkově i herně. Předváděli jsme fotbal, který bychom měli hrát stále.
A proč se tak neděje?
Největší problém je přenést dovednosti z tréninku do mistráku. Tréninkové zápasy vypadají někdy dobře, ale v utkání to není vidět. Hrajeme leckdy ještě takový dětský naivní fotbal. S tím se ale potýkáme každý rok, kdy se tvoří nový tým.
Ten váš asi neměl před sezonou ambice na špičku tabulky?
Příprava se nám nepovedla. Až na jeden jsme v přípravných zápasech předváděli nepříliš dobré výkony. Určitá kvalita přišla, ale klukům chyběla větší vůle trénovat. Proto je pro mě překvapení, jak vysoko jsme. Neříkám, že si to nezasloužíme, ale musíme to brát s velkou pokorou. Celkem se nám vyhýbala zranění, na jaře to může být klidně jinak.
Spoléhali jste na nějakou osu?
Někteří kluci odehráli skoro všechno. Třeba Kulhan, Alberovský, Šikner, Škoda. Bohužel nám chybí nějaký střeďák, který by hru ve fázích, kdy je to třeba, uklidnil, otočil, prostě usměrnil. Takového v týmu zatím nemáme. Protože všechno navazuje, tak nám to v některých okamžicích drhne i po krajích. A když jsme u těch nedostatků, tak snad ještě fakt, že špatně nabíráme volné hráče ve vápně. Na tom je třeba stále pracovat. To je největší úkol do jara. Pak také, co se defenzivy týká, je potřeba ještě vylepšit hru hlavou a zvládat čistě souboje. Směrem dopředu potřebujeme zrychlit práci s míčem, být ještě přímočařejší a hlavně alfa a omega všeho je přihrávka. Ať už krátká, dlouhá, rotační, podkoplá – tam máme oproti ostatním velké rezervy. A i když máme třeba pár hlavičkářů i kluků, co standardky umí kopat, tak jsme dávali málo branek právě z těchto situací. Ale musím uznat, že jsme se právě této činnosti na tréninku moc nevěnovali, což se mohlo projevit. K odstraňování dalších nedostatků asi přibereme tedy i tenhle.
Řada hráčů z U17 hraje pravidelně za U19. Ti vám přece musí chybět?
To je sice fakt, ale takhle to máme nastavené. Pokud kluci mají na to hrát výš, tak ať tam hrají. Nám ale hodně pomáhá třeba Dobiáš, což je jeden z nejdůležitějších hráčů směrem do ofenzivy, jinak ostatní většinou necháváme v devatenáctce.
Dojde v kádru k nějakým změnám?
K velkým určitě ne. Možná dva hráči odejdou, jeden přijde.
Kdy zahájíte zimní přípravu?
Po skončení podzimu mají kluci asi měsíc volno, i když samozřejmě nějaké individuální plány dostali. Od 7. ledna se to na ně zase navalí a pojedeme klasické tréninky. Od února přidáme více herní činnosti a čeká nás pět přátelských utkání.
Výsledky: FF VOŠ a SOŠ Roudnice U17 – Louny 3:5 (branky: Kulhan 2, Alberovský), Chomutov 6:3 (Fraňous 2, Alberovský, Dobiáš, Škoda, vl.), Varnsdorf 10:1 (Dobiáš 3, Tumpach 2, Kliment 2, Kulhan 2, Škoda), Sokolov 0:7, Č. Lípa 2:1 (Kulhan, Fraňous), Jablonec B 2:8 (Alberovský, Dobiáš), Motorlet B 2:5 (Kulhan, Dobiáš), Rumburk 7:1 (Fraňous 2, Dobiáš, Alberovský, Škoda, Zezula, Kafka), Mostecký FK 5:4 (Dobiáš 2, Alberovský, Šikner, Zezula), Ervěnice/Jirkov 16:1 (Kliment 6, Škoda 3, Novotný 2, Poborský 2, Alberovský, Kafka, Skokan), Liberec B 0:12, Dukla B 4:3 np (Škoda, Dobiáš, vl.), Teplice B 0:7, K. Vary 6:1 (Kliment 2, Alberovský 2, Škoda, Dobiáš), Ústí B 5:3 (Trejbal, Betka, Kliment, Dobiáš, Malý).