Kříž věří, že na jaře bude tým silnější. Dvě výhry s Krupkou a Žatcem přinesly fotbalistům FF VOŠ a SOŠ Roudnice B šest bodů do tabulky krajského přeboru. A to stačí nováčkovi soutěže po podzimu na 12. příčku (2 – 0 – 10, 33:64). Výsledky tohoto výběru ale nejsou to hlavní, na co se farma zaměřuje. To v rozhovoru potvrzuje i trenér roudnického týmu Bronislav Kříž.
„Možná to bude znít z pohledu umístění zvláštně, ale já bych chtěl kluky i s kolegy pochválit. Ten půlrok byl pro ně těžký z několika důvodů. Musíme si totiž uvědomit, že někteří z nich nastupovali v zápasech o dvacet minut delších proti i o tři, čtyři roky starším klukům. Třeba v prvním zápase v Bílině, která je první, proti nim hráli borci, kteří už kopou I. A třídu dospělých. A i když jste fotbalovější, starší hráč vás prostě snadno přetlačí, odstaví, předběhne. Do zápasů jsme dobře vstupovali, jenže pak nám chyběla zdravá sebedůvěra. Inkasovali jsme, kluci se začali bát, dívali se po sobě, dělali chyby, které se jim na tréninku nestávají. Netrefovali míče, špatně rozehrávali a podobně. Bylo to náročné i na psychiku.“
Přesto nějaké body máte.
Když to vezmeme od začátku až do konce, tak forma stoupala. Jasně, na výsledcích to nebylo tak patrné, ale v závěru, i když kluci třeba vysoko prohráli v Lovosicích, nebyli o tolik horší. A korunovali jsme to proti Žatci, kdy jsme vyhráli a hlavně odehráli dobrý zápas. A jsem přesvědčený, že do jara budeme zase o něco silnější. Kluci už přece jen budou zkušenější, soutěž si osahali, navíc ještě potrénujeme a věřím, že forma půjde nahoru.
Je nějaká pevně daná osa týmu? Jsou v ní hráči, na kterých se dá stavět?
Ne, takhle to postavené nemáme. To je také jeden z důvodů, proč to ne vždycky vyšlo ideálně. Fluktuace hráčů je u nás velká. Nehráli jsme dva zápasy po sobě ve stejné sestavě. Využíváme třeba kluky z divize, kteří se rozehrávají po zranění, navíc chceme, aby měli všichni potřebné zatížení, takže to často točíme. V kraji se střídá hokejovým způsobem, takže se to hodně míchá. Pro kluky je těžké se sehrát. Ale kvůli výsledkům jsme béčko určitě nezakládali.
Jakou má vůbec krajský přebor dorostu úroveň?
Můžu jen potvrdit, že není vůbec jednoduchý. I kolega Vašek Budka říká, že ani s divizní sedmnáctkou by to nebylo nic snadného. Třeba by byla nahoře, ale na ty nejlepší, tedy i starší výběry, by asi ještě neměla.
Vy navíc, jak už bylo zmíněno, nastupujete většinou s mladším týmem.
Ze staršího dorostu za nás chodí průběžně tak tři hráči, z ročníku 2003 méně, většinou to máme složené z r. 2004. A ty rozdíly musí být znát, když hraje patnáctiletý proti devatenáctiletému. Starší musí dominovat v soubojích, v rychlosti i ve zkušenosti. Máme někdy v podstatě žákovský výběr, no a výkyvy jsou v tomto věku časté. Jednou zahraje fotbalista jako z partesu a za týden je to jinak. Tak to ale bereme. Hlavním cílem je posouvat hráče, zlepšovat jejich výkonnost a připravovat je na další přechod.
Máte nějaký systém, kterého se chcete držet?
Ano. Snažíme se, aby fotbal u nás od béčka až po starší dorost vypadal stejně. Chceme hrát útočný fotbal, držet míč, hlavně ne žádnou paniku. Aby třeba kluci z béčka přešli do U17 nebo U19 a opačně a jen do toho snadno pronikli. Určitě nebudeme třeba po šesti prohraných zápasech béčka v řadě měnit taktiku a hrát defenzivně jen kvůli tomu, abychom nedostali další góly.
Farma má tři týmy, ale je v nich i dostatek hráčů na tři mistráky o víkendu?
Párkrát se nám stalo, že jsme hráli i v průběhu jednoho dne, ale vždycky jsme i v béčku měli i kluky na střídání, takže v tom problém nebyl.
Co zimní příprava a přátelské zápasy?
V průběhu sezony trénujeme společně se sedmnáctkou. Nedělíme to na áčko a béčko. Je to o konkurenci, kluci si musí lepší soutěž zasloužit. Šanci mají všichni. Proto i teď zahájíme spolu a na přípravné zápasy, kterých samozřejmě několik bude, vždycky kluky rozhodíme.
Výsledky: VOŠ a SOŠ Roudnice B – Bílina 3:10 (branky: Tsoka 2, Kliment), Proboštov 4:7 (Zezula 2, Holub, Hlaváček), Krupka 6:1 (Šebek 3, Hlaváček, Zezula, Holub), Litoměřicko 4:9 (Škoda, Šebek, Holub, Novotný), Děčín 3:7 (Zezula, Varchol, Tsoka), Neštěmice 0:3, V. Březno 1:7 (Dvořák), Štětí 3:4 (Kokeš, Škoda, Holub), Vaňov/Libouchec 1:2 (Zezula), Strupčice 2:3 (Kafka, Kliment), Lovosice 1:7 (Skokan), Žatec 5:4 (Šebek 5).