U Holouše doplňuje fotbal ještě jiu jitsu. V poslední době toho stíhá záložník FF VOŠ a SOŠ Roudnice Dominik Holouš (r. 2001) docela dost. Kromě toho, že hraje za tým U19, si také občas „střihne“ přátelák za A tým dospělých SK Roudnice či SK Bezděkov. „Jsem sice třeba unavený, ale chci hrát, takže to přeběhám,“ říká borec, který s fotbalem začínal oproti většině svých současných spoluhráčů docela pozdě.
Kdy vlastně?
Začínal jsem někdy ve 12 letech v Dolanech, odkud jsem měl střídavý start v Libčicích.
To je docela nezvyklé, předtím nic nebylo?
Ale jo, hrál jsem od čtyř let hokej a od šesti dělal také jiu jitsu, ke kterému jsem se teď vrátil.
Čím tě oslovilo právě jiu jitsu?
Dělal ho starší brácha, který v něm dosáhl řady úspěchů. Má medaile z mistrovství světa i republiky. A také rodiče chtěli, když jsem skončil s hokejem, abych u nějakého sportu zůstal. Začínal jsem předtím s tradičním jiu jitsu, ale teď už dělám stejně jako brácha brazilské.
Jaký je v tom rozdíl?
Ve zkratce – tradiční je hlavně o sebeobraně, v brazilském je to o technice na zemi a také je v něm mnohem víc soutěží.
Když tedy budu spíš soutěživý, tak mám zvolit raději brazilské, které u nás v poslední době zpopularizoval třeba Ben Christovao?
Asi tak.
A nebyli v té době rodiče a brácha naštvaní, že jsi s tímhle sportem skončil?
To ani ne, ti mě ve všem podporují. Spíš šlo o to, že to přestalo bavit mě samotného. Byl jsem stále v té mladší kategorii a neměl jsem se kam posouvat. Teď už je to zase jiné.
Co zranění, kde jich bylo víc?
Asi ve fotbale, v jiu jitsu jsem měl jen jednou vykloubený palec.
A jak se fotbalista z místa kousek od Kralup dostane do Roudnice?
Původně už jsem byl domluvený díky kamarádovi od nás, který tam už trénoval, že půjdu na Kladno. Nakonec jsem se ale rozhodl ještě vyzkoušet přijímačky tady, abych věděl, jak na tom jsem. A protože se mi líbilo prostředí, podmínky a tak trochu mě přemlouval i ředitel školy, tak jsem se rozhodl pro Roudnici.
Jaké posty už jsi v kariéře prostřídal?
Co si pamatuji, tak poprvé jsem hrál na pravé záloze. Pak mě trenéři dávali často do útoku, už tady na farmě i do obrany, ale teď jsem zase na krajích zálohy, kde mi to asi svědčí nejvíc.
Na pravé nebo na levé?
Je mi to jedno, i z té levé strany to umím poslat do vápna, ale je fakt, že levačkou bych asi moc ostře nevypálil.
Takže přednost má pravá?
Myslím, že tu mám dobrou. Umím celkem dobře odcentrovat i vypálit, jen bych se měl víc tlačit do koncovky. Zvlášť, když jsem asi i dostatečně rychlý.
S kým se ti v týmu nejlépe hraje?
To asi nejde říct, dost se to už vystřídalo, ale nejdéle asi nastupujeme s Honzou Hyťhou a Adamem Janoušem, takže asi s nimi.
Jaký zápas ti na podzim vyšel?
Asi ten s Chomutovem, kdy jsem dal hattrick. Bohužel jsem toho moc nenahrál, natrhl jsem si sval, takže jsem dlouho marodil.
Máš nějaký oblíbený tým mezi těmi světovými?
Manchester United.
A u nás?
Táta má rád Bohemku, ale já jsem vždycky fandil Spartě.
A jednotlivci?
Teď se mi hodně líbí Haland, který docela září. No a pak také Lukaku.
Bydlíš stále v Dolanech?
Ano, v prváku jsem to chtěl zkusit na ubytovně, ale to mi moc nevyhovovalo. Teď máme možnost být i na farmě, ale mám už auto, takže dojíždím buď tak, popřípadě vlakem.
Máš vůbec nějaký volný čas?
Moc ho opravdu není, jsem v Roudnici hodně, někdy si i přidávám po tréninku. Už půl roku mám přítelkyni, takže volný čas trávím hlavně s ní. A tím, že trénuje jiu jitsu, tak se vídáme i tam.
Co zdravá výživa, máš nějaké oblíbené jídlo?
Je fakt, že teď se vaří hodně, ale já jsem vděčný strávník. Sním všechno. Nic zvláštního mě nenapadá, mám rád maso, třeba kuřecí řízek. Ale vlastně jsem si v poslední době oblíbil nudle, takže asi ty.
A oblíbené nápoje, třeba nezdravá cola cola?
Tím, že přítelkyně studuje na vysoké škole a o zdravé výživě něco ví, tak coca cola sice ano, ale jen zero.
A jakou posloucháš muziku? S ohledem na jiu jitsu se nabízí právě zmiňovaný Ben Christovao.
Mám české interprety docela rád, takže si pustím Marpa, Renne Danga, ale i jinou muziku. Je mi to celkem jedno.
Maturita tě čeká až za rok, co dál?
Až dostuduji ekonomické lyceum, tak bych rád na FTVS. A nejraději bych se věnoval trénování, které už jsem si vyzkoušel půl roku u fotbalových přípravek a i teď se snažím pomáhat u jiu jitsu.
A tvoje fotbalová budoucnost?
Už jsem se o tom trochu bavil i s trenérem. Ten rok, kdy budu ještě studovat ve škole v Roudnici, bych mohl snad hrát za áčko SK. Pokud pak budu v Praze, tak bych třeba rád zkusil nějaký mančaft tam.